Těhotné ženy by se měly vyhýbat klíčkům, nikoli mikrobylinkám.
Každá budoucí maminka je velmi opatrná a snaží se jíst tak, aby to miminku prospívalo. Rozumíme tomu, a jelikož se často setkáváme s otázkou, zda jsou mikrobylinky bezpečné během těhotenství, připravili jsme si pro vás krátký článek, ve kterém se vám toto téma pokusíme přiblížit. Musíme však připomenout, že nejsme lékaři. Mikrobylinkám se věnujeme už léta, máme s nimi mnoho zkušeností a získali jsme mnoho poznatků. Pokud však cítíte nejistotu, vždy je dobré výživu během těhotenství konzultovat i se svým lékařem. Lékař zná vaše tělo a určitě vám bude umět poradit.
Může se stát, že si maminky zmýlí klíčky a mikrobylinky, je v tom však zásadní rozdíl. Mikrobylinky jsou na rozdíl od klíčků během těhotenství naprosto bezpečné a my si nyní vysvětlíme, proč tomu tak je.
Pěstování klíčků
Klíčky jsou ve zkratce naklíčená semena a pěstují se pouze ve vodě. Celý proces je velmi jednoduchý, stačí vám zavařeninová sklenice, semena a voda. Semena se první noc nechávají ve vodě naklíčit a poté se několikrát oplachují ve vodě, dokud nevyklíčí. Problémem při pěstování je voda, která způsobuje velkou náchylnost k růstu bakterií a kvůli tomu vznikají i různé zdravotní obavy.
Pěstování mikrobylinek
Mikrobylinky se na rozdíl od klíčků pěstují v půdě, která umožní semínku vyrůst do prvního listu. Při pěstování používáme vodu a půdu, žádné přísady. Zemina v květináčích/nádobkách je plná dostatečného množství živin. Když semínko vyroste do prvního listu, je to stádium, kdy rostlina obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů. Zároveň má zářivou barvu a výraznou chuť. Při sklizni se snižují obavy z bakterií, protože se sbírají pouze zelené části rostliny a kořeny se ponechávají. Potenciál růstu bakterií je proto mnohem menší, než u klíčků. To znamená, že jejich konzumace v těhotenství je bezpečná a díky velkému obsahu živin dokonce velmi prospěšná.
Jak si zajistit neustálý přístup k mikrobylinkám?
Mikrobylinky konzumujte syrové, aby se v nich zachovaly všechny živiny. Můžete je přidat do jakéhokoli jídla nebo si je vychutnávat samotné. Kromě toho, že jsou velmi chutné a výživné, slouží také jako dekorace jídla, která vám doplní velké množství vitamínů v jídle. Pěstování mikrobylinek je velmi jednoduché. Budete potřebovat pouze nádobky, semínka, vodu a substrát. Takto si během těhotenství zachováte neustálý přístup k čerstvé a chutné zelenině, která obsahuje velké množství živin a antioxidantů.
Stravovací návyky matky budují pozdější stravovací návyky dítěte
Každodenní konzumování mikrobylinek je snadné. Můžete je přidat do téměř každého vařeného pokrmu nebo smoothie. Pokud se chystáte na cestu, přidejte mikrobylinky do vašeho oblíbeného sendviče. Pravidelným konzumováním zdravé stravy, do které mikrobylinky nepochybně patří, pomáháte budovat i pozdější zdravé stravovací návyky vašeho děťátka. Studie zjistily, že čím více chutí pozná vaše dítě prostřednictvím plodové vody a mateřského mléka, tím je větší šance, že tyto chutě později rozpozná a zachová si pozitivní přístup ke zdravému stravování 🙂